Whatsapp Destek

500 TL ve üzeri siparişlerinizde ÜCRETSİZ TESLİMAT

(0)362 432 71 46
Kategoriler
Kategoriler

Kumaş Çeşitleri

Harman Karışım : Harman kumaş ya da karışım kumaş (blend fabric), lif karışımı işlemi uygulanmış ürünlerdir. Harman kumaşlar, farklı türdeki liften oluşan ipliklerin birlikte işlenmesi ile veya karışımı oluşturan ham maddelerin iplik haline getirilmeden önce harmanlanıp eğrildikten sonra dokunması veya örülmesi ile şekilde elde edilir. Lif karışımı elde etmenin amacı, karışımı oluşturan lif türlerinin özelliklerini değiştirmek, geliştirmek, genişletmek ve yeni efektli kumaşlar elde etmektir. Karışımlar lifin işlenebilme özelliğine, iplik inceliğine ve ekonomikliğine bağlıdır. 

İplik üretiminde lif karışımları uygulanarak, sürtünme sağlamlığı ve dayanıklılık gibi değerler artırılarak kalite optimize edilir. Isı yalıtımı, nem çekme özelliği, cilde uygunluk gibi giyinme özellikleri yükseltilir, yıkama ve kurutma özellikleri artırılarak bakımı kolay hale getirilir. 

Gabardin : Gabardin yünlü ya da pamuklu olan ve sık dokunarak elde edilen bir kumaştır. Gabardin kumaş yünlü, pamuklu, likralı, parlak, tencel ve karışım gabardin gibi türlerde olur. Bu türlere göre özelliklere sahip olan gabardin dimi örgüyle dokunarak elde edilir. Sık dokunduğu için çözgüsü de sık dokunan bir kumaştır. Özellikle mont ve pantolon üretimlerinde kumaşın çözgüsü mümkün olduğu kadar sık bir şekilde yapılır. İş güvenliği elbisesi sektöründe gabardinler çokça kullanılır. Kalın olan gabardinler yazın kullanıma uygun olmazken pamuklu ve likralı türlerinden üretilen kıyafetler 4 mevsim kullanılabilirler.

Pike Örme : Pike; %100 pamuk ipliğinden üretilmektedir. Pamuk gibi bazı bitkisel lifler de pike üretiminde kullanılmaktadır (bambu lifleri). Polo yaka t-shirt üretiminde çokça kullanılır. Doğal dokularıyla yaza serinlik katan pike örme kumaş, ayrıca şık bir görünüme de sahiptir.

Süprem : Süprem kumaşlar, piyasada en fazla bulunan kumaş çeşitlerindendir. Sadece yuvarlak örme makinelerinde üretilen süprem kumaşlar, pamuk veya pamuk ağırlıklı karışımlı ipliklerden düz bir şekilde örülmektedir. Genelde 100-130 gram arasında düşük bir gramajla üretilirler. Süprem kumaşın önü düz, arka kısmı ise ters bir ilmek yapısına sahip olduğundan, önü ve arkası farklıdır. Kullanılan ipliklere göre isimlendirilen süprem kumaş çeşitleri tek katlı iplikler ve yüksek gramajlı olarak da örülebilir. Çift katlı ya da değişik varyasyonlara sahip bir şekilde üretilen süprem kumaşlar, genellikle atlet, fanila, t-shirt ve iç çamaşırı üretiminde kullanılır.

İki İplik Penye : İki iplik kumaşlar tek plakalı yuvarlak örgü makinelerinde üretilmektedir ve ilmek-askı-atlama örgü elemanlarıyla kullanılır.

Genel olarak aşağıdaki özelliklere sahiptir:

  • Ön ve Arka yüzü birbirinden farklıdır.
  • Kalın kumaşlardır, genellikle mevsim dönüşlerinde(ilkbahar-sonbahar) giyilen elbiseler için kullanılır
  • Sweatshirt, eşofman vb. kıyafetlerde yaygın olarak kullanılır.
  • Yazlık elbiselerde kullanılmaz
  • Likra (Elastan) ile örüldüğünde esnekliği çok iyidir.

3 İplik Penye : Üç İplik Penye Kumaş iki ipliğe oranla ve normal penye kumaşlara oranla oldukça kalın, esnek, yumuşak, dayanıklı ve sıcak tutma özelliğine sahip insanlar tarafından sıkça tercih edilen bir kumaş türüdür. Genel olarak sweat, eşofman takımı olarak rahatlıkla kullanılabilir.

Üç İplik Penye Kumaş kendi içinde iki türe ayrılır;

  1. Şardonlu Üç İplik Penye Kumaş: Şardonlu Üç İplik Penye Kumaş’ın iç kısmı şardonlanmış yani tüylendirme işlemi yapılarak pamuklu ve yumuşaksı bir yüzey oluşturulmuştur. Bu tarz penyeler puf yani oldukça kalın sıcak tutma özelliği olan özellikle kış aylarının vazgeçilmez iş elbiselerine, outdoor giyime ve spor modasına uygun kumaş çeşididir.
  2. Normal Üç İplik Penye Kumaş: Üç İplik Penye Kumaş’ın iç kısmı şardonlanmamış yani tüylendirme işlemi yapılmamış penye türüdür iç yüzeyi düzdür. Bu tarz penyeler puf yani oldukça kalın sıcak tutma özelliği olan özellikle kış aylarının vazgeçilmez kumaş çeşididir.

 

 

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.